Dni adaptacyjne „Pod Topolą”

22 sierpnia 2023

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo ważny moment w życiu dziecka oraz całej jego rodziny.

Dni adaptacyjne są świetną okazją do odkrywania tajemnic nowego środowiska i budowania w dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Serdecznie zapraszamy nasze nowo przyjęte przedszkolaki wraz z rodzicami 30 i 31 sierpnia w godz. 10:00-12:00. Prosimy o zabranie ze sobą obuwia na zmianę.

Jak przygotować się do przedszkola?

Od trzeciego roku życia dziecka zaczyna się okres zwany przedszkolnym. Z rozwojowego i psychologicznego punktu widzenia jest to najlepszy moment na rozpoczęcie edukacji. Jednak dzieci rozwijają się w różnym tempie i ta różnica może oznaczać różne reakcje podczas pierwszych dni w przedszkolu. Można jednak podjąć wcześniej takie działania, które sprawią, że będzie to całkiem miły czas.

Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa budowanie relacji rodzica z dzieckiem. Ma to duży wpływ na rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, które ułatwia dziecku przejście przez okres adaptacyjny. Nie bez znaczenia jest również współpraca środowiska rodzinnego dziecka z przedszkolem. Zarówno u rodziców, jak i u nauczycieli, wiedza i doświadczenie zdobywane w trakcie spotkań adaptacyjnych sprzyjają podjęciu takich działań, aby jak najlepiej pomóc dziecku. Dzięki temu wytwarza się wokół dziecka ogólny klimat życzliwości, pomocy i akceptacji. 

Ubranie

Umiejętność samodzielnego ubierania się daje dziecku satysfakcję i wzmacnia jego wysoką samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Natomiast problemy z opanowaniem tych umiejętności mogą rodzić frustracje, a w konsekwencji gniew i lęk. Poprzez proste czynności możemy ułatwić dziecku start w nowej sytuacji, przygotowując w odpowiedni sposób wyprawkę do przedszkola.

 • spodnie, leginsy (najlepiej na gumkę, bez guzików, suwaków, nie ograniczające ruchów
  i swobody – to ważne zwłaszcza na początku okresu adaptacyjnego; spódniczki, jeansy zostawmy na później);
 • nakrycie głowy (również w okresie letnim/wiosennym – czapki z daszkiem, kapelusze);
 • worek z zapasowym zestawem ubrań (po dwie pary spodni/leginsów, koszulek z długim
  i krótkim rękawem, majtek, skarpetek); nawet jeżeli dziecku nie zdarzają się już sytuacje,
  że nie zdążyło to toalety, to zawsze może wylać picie, farby czy spocić się;
 • dodatkowy worek z ubraniami na gimnastykę z krótkimi spodenkami i koszulką z krótkim rękawem.

Obuwie

 • kapcie − najlepsze są na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy, bo dziecko może samo je założyć i zapiąć;
 • buty do chodzenia na zewnątrz – (adekwatnie do pogody) powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania; najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy, bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne; za małe lub zbyt ciasne buty są przyczyną wielu trudności podczas zakładania (często kończących się płaczem);
 • kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy; wychodzimy w każdą pogodę (nasze przedszkole wprowadza elementy edukacji outdoorowej realizując program „Dzieci mają wychodne”).

POSIŁKI

W naszym przedszkolu bardzo dużo uwagi poświęcamy prawidłowemu odżywianiu.
Dla prawidłowego rozwoju narządów mowy istotna jest umiejętność gryzienia pokarmów o różnej konsystencji – zarówno twardych, jak i miękkich. Dlatego  w przedszkolu posiłki nie są miksowane. Nasz jadłospis jest bardzo bogaty i dziecko samo decyduje co i w jakich ilościach chce zjeść. Dzieci w naszym przedszkolu same robią sobie kanapki. Zawsze zachęcamy do spróbowania choćby niewielkich ilości (mamy swoje sposoby), ale nie zmuszamy. Uwzględniamy diety, wskazania lekarskie oraz preferencje kulturowe. Tygodniowy jadłospis jest na bieżąco aktualizowany, zawiera informacje o alergenach i jest do Państwa wglądu w szatniach grup.

Rady dla rodziców!

 • podawaj dziecku twarde warzywa i owoce do chrupania np. jabłko, marchewka, kalarepa;
 • podawaj dziecku picie w zwykłym, szklanym kubku (bez ustników i słomek);
 • przyzwyczajaj dziecko do picia wody;
 • ucz posługiwania się zwykłymi, metalowymi sztućcami (łyżką, widelcem i nożem…tak, tak nasze trzylatki już to potrafią);
 • ucz kultury jedzenia (prawidłowa postawa ciała, estetyka jedzenia).

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Już teraz zachęcaj i motywuj dziecko do:

 • samodzielnego mycia rąk;
 • samodzielnego ubierania się, zakładania tego, co potrafi;
 • zapinania guzików;
 • podejmowania przez dziecko prób samodzielnego zjadania posiłków;
 • korzystania z sedesu i używania papieru toaletowego; wycierania noska w chusteczkę;
 • malowania farbami, rysowania kredkami, lepienia z plasteliny;
Wróć na stronę aktualności
Skip to content